Kiciputek: Zółw Leon

niedziela, 8 lutego 2015

Zółw Leon


Niedzielny poranek. Nie mogę powstrzymać skojarzeń. Źródło

46 komentarzy:

 1. Kiciputku, rozumiem konstruktywna krytyke jego pogladow, ale smianie sie z tego ze ktos wyglada jak zolw jest niefajne :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skrajny, obrzydliwy seksizm, mizoginia i mania kontroli to nie są "poglądy", które mogłabym brać na tyle poważnie, żeby silić się na konstruktywną krytykę.

   Usuń
  2. Nie wiem jak Was, ale mnie obrzydza taki stary człowiek, którego tematy kazań(?) krążą wokół seksu, dodatkowo wyrażone w tak obelżywy i bez poszanowania sposób. Zdanie "nie będzie się dziewczyna puszczała wcześniej a chłopak nie będzie nadużywał seksu" to już totalne przegięcie. O nawiązaniach do narkotyków w tekście nie wspomnę. Masakra.

   Usuń
  3. Eee? On uważa, że to okropne gdy nastolatki uprawiają seks i gdy robią to ludzie bez ślubu. W zupełności rozumiem, że można się z tym poglądem nie zgadzać. Ale co ten - w jakiejś mierze być może nawet zdroworozsądkowy - pogląd ma wspólnego z "seksizmem i mizoginią", czemu to jest "obelżywe"? No i czy to usprawiedliwia atakowanie człowieka (nota bene wrażliwego człowieka o wielkim sercu) zamiast atakowania jego poglądów?

   Usuń
  4. Potępianie "puszczających sie" dziewczyn, nakręcanie dziwnych kompleksów na temat seksualności, jakieś bzdury o kupowaniu pigułek po na imieniny, absurdalne i autorytarne poczucie kontroli nad cudzą płodnością, to jest "zdroworozsądkowe", "wrażliwe", "wielkie serce"? Sorry, żyjemy w innych światach, nie dogadamy się.

   Usuń
  5. "On uważa, że to okropne gdy nastolatki uprawiają seks i gdy robią to ludzie bez ślubu."
   To okropne, że ludzie robią to, na co mają ochotę.

   Usuń
  6. Fakt, iż pan na zdjęciu ma "poglądy" z którymi się nie utożsamiasz, bądź uważasz je za śmieszne, nijak się ma do tego, że w swoim rysunku szydzisz z jego wyglądu, co jest raczej poniżej poziomu.

   Usuń
  7. Tak krytykujemy to, co się wydarzyło we Francji, a zaczyna nas mało dzielić od strzelania do rysowników za ich poglądy... Niedobry Kiciputek, fe. Wolno być parodystą wszystkiego, o ile śmiejesz się z lewaków, innowierców, innych ras i orientacji seksualnych. W innym wypadku jesteś cylonem. ... (;

   Ściskam Cię mocno,
   Kicia

   Usuń
  8. Jest różnica między wyśmiewaniem poglądu a wyśmiewaniem wyglądu.

   Usuń
  9. A czy ktoś tutaj pisze, że krytyka czyjegoś poglądu jest zła? Każdy ma prawo - święte prawo - do posiadania własnego zdania i niezgadzania się z opinią innej osoby, ale wyśmiewanie czyjegoś wyglądu to już sprawa zupełnie inna. Nie rozumiem porównania kolegi "anonimowego" (post 10 lutego 2015) do sytuacji w Francji. Nikt tu względem autorki agresywny nie jest, po prostu zwraca się jej uwagę, że to co zrobiła z punktu widzenia wartości, które ona sama stara się propagować (tj. np tolerancji i szacunku do innej osoby) jest znacznie poniżej poziomu dobrego smaku.

   Usuń
  10. Skąd ludzie wzięli tę tolerancję u mnie? W życiu z moich ust to słowo nie padło.

   Usuń
  11. Zasadniczo mizoginia i seksizm opierają w pewnej mierze na właśnie braku tolerancji, stąd Ci może (mylnie) przypiąłem łatkę osoby tolerancyjnej. Ale tak jak już mówiłem nie o szydzenie z poglądów tu chodzi, tylko z wyglądu. Więc zwracam honor, przeceniłem Cię.

   Usuń
  12. Nie, nie braku tolerancji, tylko braku szacunku, empatii i myślenia.

   Można kogoś nienawidzić i tolerować jednocześnie, tolerancja sugeruje wręcz pewne działanie wbrew sobie "nie podoba mi się to, co robisz, ale muszę to tolerować".

   Usuń
  13. Ah, skoro wolisz "szacunek, empatie i myślenie" od tolerancji, to powiedz mi proszę czy wyśmiewanie wyglądu starszej osoby wg Ciebie ma coś wspólnego z szacunkiem bądź empatią?

   Usuń
  14. Biedny, ciepły, niewinny staruszek, jak by mu się przykro zrobiło! Już nie traktuj tak protekcjonalnie dorosłego faceta, porównanie do żółwia to naprawdę najgorsze co mogło spotkać takiego buca, jak on sobie biedny da z tym radę.

   Usuń
  15. Uważanie kogoś za buca, to średnie usprawiedliwienie na szydzenie z wyglądu. Mentalna gimbaza, bo tam pociskiem na nielubiane osoby, było właśnie wyśmiewanie, że są grube, rude, pryszczate czy wyglądają jak itd.

   Usuń
  16. Kiciputku, ale tu nie chodzi o uczucia tego "biednego i ciepłego staruszka", bo on raczej by się nie przejął tym za bardzo. Tu chodzi o to, że tego typu zachowanie, które prezentujesz jest poniżej wszelakiej krytyki.
   Nikt Ci nie każe zgadzać się z jego poglądami, ani nawet ich tolerować skoro są one wg Ciebie pozbawione sensu. Natomiast Ty nie obrażasz go jak nosiciela nonsensownych wg Ciebie poglądów, tylko jako człowieka (gdyż wygląd nie ma nic wspólnego z czyimiś poglądami i nie powinien w związku z tym być powodem drwin). Jeżeli gardzisz ludźmi którzy nie okazują szacunku z bezsensownych powodów innym (mizoginia - kobietom), to chociaż sama udawaj, że jesteś zdolna do szanowania innych (jako ludzi, a nie nosicieli poglądów!).

   Usuń
  17. A znasz li „Metamorfozy króla Ludwika Filipa w gruszkę”? To taki klasyczny, historyczny przykład karykatury, poniekąd również politycznej. Karykatura zazwyczaj jakoś tam odnosi się do czyjegoś wyglądu i zazwyczaj używa się jej jako środka do wyśmiewania, czy też wyrażenia sprzeciwu wobec czyichś poglądów.
   Może się taka tradycja w satyrze podobać lub nie, ale takie są fakty.

   Usuń
  18. Ja wcale niczego nie udaję, mam defaultowy szacunek do wszystkich ludzi, ale jak ktoś się zachowuje jak cham to mój szacunek traci i nie ma co tu eufemizmować zwykłej bucery na "poglądy", w dodatku przedstawione jako niezależne byty, które można tolerować lub nie - co to w ogóle znaczy, że mam szanować człowieka, nawet jak nie szanuję poglądów? Te "poglądy" to jest właśnie to, jak się ten człowiek zachowuje, co myśli, co mówi i jaki jest w stosunku do innych, to się składa na to, kim jest ten człowiek.

   Jakiś obleśny facet opowiada obleśne rzeczy o kobietach i roi sobie fantazje o kontroli nad ich ciałami, ale porównanie do żółwia to już jest krok "poniżej wszelakiej krytyki" z którego się mam tłumaczyć przez dziesiątki komentarzy.

   Fuck this, I'm out.

   Usuń
  19. Tak znam i oczywiście masz racje - karykatura ma na celu niejednokrotnie wyśmiane czyjegoś wyglądu w mniejszym bądź większym stopniu i jest to uwarunkowane historycznie i kulturowo. Tylko że różnica między autorem "Metamorfoz..." Honorém Daumier, a Kiciputkiem jest taka, że Honoré Daumier w ciągu swojego życia nigdy nie udawał osoby darzącej kogokolwiek szacunkiem, nigdy też otwarcie nie potępiał braku szacunku do innych (mizoginia, seksizm), a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo, natomiast Kiciputek - jak najbardziej.

   Usuń
  20. Jeżeli wg Ciebie szacunek polega na tym, że szanujemy tylko tych z którymi się zgadzamy to mamy całkowicie inny sposób myślenia o samej idei szacunku.
   A skoro nie jesteśmy w stanie dogadać się co podstawowych pojęć to się nie dogadamy wcale, bo to niemożliwe.
   Więc zgadzamy się przynajmniej co do jednej rzecz:
   Fuck this.

   Usuń
  21. Ależ karykaturę (jak wszelką inną sztukę) postrzegamy w oderwaniu od osoby (czy ręcz osobowości, poglądów itd) twórcy, znajomość cech twórcy jest do tego wręcz zbędna. Karykatura ma być tylko śmieszna, nie musi być nawet w dobrym guście. Przedmiotowy rysunek mieści się więc w znanych nurtach satyry, jest wręcz dość łagodny. A i zakończenie typu "fuck this" nie jest eleganckie, a w pewnym nurcie i satyry i dyskursu się mieści :)

   Usuń
  22. Ale z jakiej paki w ogóle Kiciputek miałaby szanować kogoś, kto bardzo wyraźnie nie szanuje jej (jako młodej kobiety)? Dlaczego jemu należy się jakiś większy szacunek, mimo tego, że jego słowa są pełne nienawiści? Bo co, bo żyje dłużej? No lol, szkoda tylko, że nie zmądrzał przez tyle lat.

   Usuń
  23. Ale Knabit bezpośrednio atakuje Kiciputka. Co z tego, że nie imiennie? Określa "puszczaniem się" jakąkolwiek aktywność seksualną kobiet przed ślubem (ciekawe, że mężczyzna co najwyżej może "nadużywać seksu"), a co najważniejsze, odmawia takiej "puszczającej się" dziewczynie jakiejkolwiek moralności. Przepraszam bardzo, nie rozumiem, dlaczego ten człowiek może powiedzieć: "jesteś dziwką bez kręgosłupa moralnego" i nie ponosić konsekwencji, natomiast na (niewinny przecież!) żart Kiciputka masa ludzi gotowa jest na niej psy wieszać... bo przecież ten pan jest starszy, winniśmy mu bezgraniczny szacunek, w końcu taki z niego autorytet.
   Mnie się marzy takie społeczeństwo, które by autorytety (zwłaszcza religijne) z krzywdzących opinii rozliczało. Knabit napędza stygmatyzację kobiet, które się w wąskiej, rzymskokatolickiej definicji Niewiasty Cnotliwej nie mieści. Nie dość już się słyszało historii o nastolatkach w ciąży wyrzucanych na bruk? Ciekawe, czyja to wina? Na pewno nie hierarchów Kościoła, jak mantra powtarzających, że jeśli dziewczyna "się puszcza", to nic dobrego z niej już nie wyrośnie, najlepiej wziąć i taką na rozdrożach zakopać.

   Usuń
  24. Jak rany. XD
   *nie mieszczą
   *powtarzających jak mantrę
   Astmo

   Usuń
  25. Z początku też troszkę się skrzywiłem na pojazd po wyglądzie, bo to niskich lotów chwyty. Ale z drugiej strony gościu sam nie okazał krzty szacunku względem młodych kobiet decydujących o tym, jak chcą żyć. Więc z definicji na szacunek Kicuputka niespecjalnie zasługuje. Także wg. mnie fair play, szczególnie że typ naprawdę wygląda jak pierdolony żółw.

   Usuń
  26. Prawo Kalego w najczystszej postaci:
   Prawicowiec o feministce: ta gruba krowa = źle
   Kiciputek nabijająca się z wyglądu prawicowca = dobrze.

   Nie ma to jak żenująca postawa hipokrytki.

   Usuń
  27. Żenujące uproszczenie.
   Od kiedy seksistowskie, dehumanizujące (i jeszcze, co najlepsze, wygłaszane w całkowicie poważnym tonie) wypowiedzi stawia się na równi z - na litość boską - satyrą?
   Moralność prawicowców:
   Duchowny uzurpuje sobie prawo do sprawowania kontroli nad życiem seksualnych kobiet, każdej, która nie żyje zgodnie z jego wytycznymi, odmawia posiadania choćby szczątkowej moralności = no ok.
   Kiciputek rysuje satyryczny obrazek o tym, że wyżej wspomniany duchowny wygląda jak żółw i dodatkowo podejrzanie za bardzo interesuje się rozrodczością obcych dla niego osób = TAK BARDZO ZŁE.
   Może warto by następnym razem przed opublikowaniem komentarza pod obrazkiem uwzględnić kontekst, tym bardziej, gdy link do wypowiedzi Knabita jest podany na tacy?
   Astmo

   Usuń
  28. *seksualnym
   Astmo

   Usuń
 2. Wyszli z amerykańskich kanałów, zestarzeli się i już by chcieli kontrolować ludzkość. Eh te żółwie. :/

  OdpowiedzUsuń
 3. kiciputku, czemu wyłączyłaś aska?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo miał służyć łatwiejszemu kontaktowi z czytelnikami, a nie stać się sieldliskiem flejmów, które, ze względu na formułę aska, zaczęły przypominać szczutą nagonkę i bardzo mnie zmęczyły.

   Usuń
 4. NIGDY NIE POMYŚLAŁEM O WZGLĘDACH EKONOMICZNYCH!
  Dzięki Panu (kame)Leonowi już nie będę miał problemu z tym, co kupić dziewczynie na imieniny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak po prawdzie to imieninowy prezent w postaci bukietu kwiatów i pudełka czekoladek jest o niebo tańszy niż jedno opakowanie takiej tableteczki.

   Usuń
 5. Znaczy, że mężczyznom wolno, a kobietom nie?

  OdpowiedzUsuń
 6. bo Dziadeku Tuptusiu mówi o państwie Watykan i w pewnym sensie ma rację... im więcej dziedzin, w których obywatele dominium będą nieposłuszni, tym słabszy dominant...

  OdpowiedzUsuń
 7. "Kopulacją", nie "populacją" ^^

  OdpowiedzUsuń
 8. Ściśle rzecz biorąc, "żółw" Leon może mieć pełną rację. Będzie to zależało od tego, jak zdefiniujemy dobro państwa. Inna jest jednak sprawa, czy my mamy obowiązek być pro-państwowi. Bo państwo wymaga od nas wielu różnych rzeczy, o których wiemy, że są to zwykłe niesprawiedliwe wymuszenia i szantaże. Ot - podatki, chociażby. Albo, do niedawna, obowiązkowa służba wojskowa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiedziałam o co chodzi, ale poszukałam w internecie i się dowiedziałam.
  Nie mogę teraz odwidzieć tego OL jako żółwia, to było prześmieszne Kiciputku :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja chcę tylko powiedzieć, że mój mąż Cię uwielbia, ja też Cię uwielbiam i udzieliłam mu ostatnio dyspensy na manie oficjalnej kochanki, ale tylko pod warunkiem, że to Ty nią zostaniesz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba najsłodsza rzecz, jaką tu przeczytałam :D

   Usuń
 11. Ludzie, a jak się pokpiwało z Kaczyńskich na ś.p. Chomiksie? A - kiedyś niezłe - Polskie Zoo? No na miłość kota, jak będziemy porównywanie ludzi do nie tak znów paskudnych zwierzątek uważać za "poniżej krytyki", to musielibyśmy przekreślić trzy czwarte satyry. Nie mówię o porównaniach ze zwierzakami, które w naszej kulturze się źle kojarzą: ze świnią, krową, suką/psem, wszą, karaluchem, hieną. Żółw, no rany Julek, Mazowiecki był żółwiem w Polskim Zoo. Mniej przyjemne rzeczy tam bywały i mało kto jęczał, że poniżej krytyki.

  Przecież nie chodzi o jechanie li tylko po wyglądzie. To jest raczej "Gość ma poglądy z kosmosu, głupie, nierealne i odczapistyczne. O, i wygląda trochę jak żółw. Może to rzeczywiście żółw?! Wiele by tłumaczyło..."

  Shiraishi

  OdpowiedzUsuń
 12. Odnosząc się do wszystkich czepiających się przedstawienia obiektu krytyki jako żółwia.
  Okej, w sumie Kiciputek mogła zrobić drugi kadr następującej treści:
  "Dlatego dupczycie chłopców?"
  albo "Nie bardziej antypaństwowym niż niepłacenie podatków przez kościół"
  albo "Sporo pan gada o seksie, jak na kogoś, kto ślubował celibat"
  albo "Narzucanie obywatelom na siłę swojego światopoglądu nie jest?"
  ale zamiast tego Kiciputek była delikatna i stweirdziła "Hehe, koleś wygląda trochę jak żółw, może dlatego ma takie NIELUDZKIE POGLĄDY"
  Takoż, łaskawie, zamknijcie się.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawe kogo Ty będziesz przypominać jak będziesz stara? Patrząc na rysy twarzy to najpewniej szczura.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś w TV pokazywano księdza, który dopatrzył się głębszej przyczyny problemu. Otóż według owego księdza to wszystko zaczęło się od wynalezienia pralki, bo to wtedy z nadmiaru wolnego czasu zaczęło się babom w głowach przewracać.

  OdpowiedzUsuń